Очікує на перевірку

Ерідан (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ерідан
Ерідан
Ерідан
Латинська назваEridanus
Род. відмінокEridani
СкороченняEri
Пряме піднесення17год хв
межівід 1год 20хв до 5год 05хв
Схилення65° '
межівід -58° 30' до 0° '
Площа1083 кв.град.(6)
Зорі4 яскравіших від 3m
77 яскравіших від 5,5m
Найяскравіша зоряАхернар 0,45m
Суміжні сузір'я
Спостерігається в широтах між +32° i −90°
Увечері найкраще спостерігати протягом листопада
Існує з античності. Запропоноване

Еріда́н (лат. Eridanus) — сузір'я південної півкулі неба. Простягається від небесного екватора на південь до схилення –58°. Займає на небі площу в 1137,9 квадратного градуса (6-те за площею сузір'я), містить 187 зірок, видимих неозброєним оком.

Зображення сузір'я Ерідана в Уранографії Яна Гевелія

Назва сузір'я має давньогрецьке походження. У давньогрецькій міфології Еріданом називалася річка, яку іноді ідентифікують з Нілом або з По. На давньогрецьких картах сузір'я малювали як потік, що ллється із глека Водолія. Під цим іменем сузір'я включено до зоряного каталогу Птолемея «Альмагест».

Зорі та інші цікаві об'єкти

[ред. | ред. код]
Сузір'я Ерідана неозброєним оком у північних широтах.

Назва найяскравішої зорі сузір'я Ерідана — Ахернар — означає «кінець річки» (араб. آخر النهر ākhir an-nahr). Ахернар має найвідміннішу від сферичної форму серед відомих зір нашої галактики. Завдяки великій швидкості обертання навколо своєї осі, її екваторіальний діаметр на 50 % більший, ніж полярний.

Зоря ε Ерідана, близька за характеристиками до Сонця. На кінець 2009 року підтверджена наявність планетної системи навколо цієї зорі.

Зоря η Ерідана — одна з найближчих до Сонця зір, знаходиться на відстані 10,7 світлових років.

Варто згадати потрійну систему ο² Ерідана, яка складається з помаранчевого карлика 4-ї зоряної величини, білого карлика 9-ї величини і червоного карлика 11-ї величини. Білий карлик у цій системі — другий за яскравістю білий карлик на земному небі (поступається лише Сіріусу B) і єдиний, який можна побачити у невеликий телескоп.

21 серпня 2023 року, ESA повідомило, що космічний телескоп Hubble виконав зображення неправильної галактики ESO 300-16, яка розташована в сузір’ї Ерідан, на відстані 28,7 мільйона світлових років від Землі. Галактика ESO 300-16 є неправильною тому, що її зовнішні обриси мають неправильну форму, а яскравість — нерівномірно розподілена. Таким галактикам притаманна хаотична аморфна форма через гравітаційну взаємодію її зірок і матерії між собою та з іншими галактиками[1][2].

Література

[ред. | ред. код]

Ерідан // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 153. — ISBN 966-613-263-X.

Посилання

[ред. | ред. код]


Див. також

[ред. | ред. код]
88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка
  1. A sparkling galactic neighbour. 21 August 2023, 06:00
  2. Телескоп Hubble показав ще одного галактичного сусіда Чумацького Шляху. 25.08.2023, 22:55